ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Показники овоґенезу у товстолобиків

Вид риби Плодючість робоча, тис.екз Плодючість робоча відносна Діаметр ікринок, що стулювалися, мм
Товстолобик білий 680 - 820 154-101 1,00-1,20 (1,4-1,7)
Товстолобик строкатий 803,6-492,3 51,1-44,0 1,30-2,18

 

Ікра в самок середнього віку має найкращі відтворні якості. Характер нересту й основні показники якості потомства під час нересту плідників різного віку неоднакові. Наприклад, плідники коропа, що нерестяться вперше, роблять це звичайно і недовго (близько 3 годин) або, навпаки, дуже довго, із проміжками, загалом понад добу. Ікра відрізняється поганим заплідненням (61-88,8%), великим відходом у період інкубації, що сягає іноді до 100%, тривалою інкубацією. Вихід молоді від однієї самки з нерестових ставків вкрай низький і нерівномірний (0-90 тис. шт.). Уповільнений ріст і великі відходи характерні для потомства і у разі подальшого вирощування, а саме в перше і друге літо життя.

 

4.3. Дозрівання і розвиток статевих продуктів

Для визначення індивідуальної абсолютної плодючості використовують дані маси гонад на різних стадіях розвитку, застосовуючи формулу:

Y = а + bx

За даними різних авторів ІАП коливається в різні роки від 75,4 до 1940,9 тис. шт., для великоротого буфала 60,5 - 245 тис. шт. ікринок.

 

4.4. Регуляція розвитку репродуктивної системи в риб

Регуляція репродуктивної системи в риб, як і в інших класів хребетних тварин, регулюється системою ендокринних органів, що знаходиться у свою чергу під контролем центральної нервової системи. Незважаючи на відому автономність взаємодії репродуктивної, ендокринної і нервової систем, на цей комплекс постійно впливають різноманітні фактори зовнішнього середовища, які також впливають на розвиток різних ланок репродуктивної системи па всіх етапах онтогенезу. Регуляція репродуктивної системи має багаторівневий каскадний характер. Взаємодія різних рівнів регуляції в системі епіфіз - гіпофіз - гонада забезпечується системами прямого і зворотного зв'язку.

У гіпофізі - центральній ланці нейрогуморальної регуляції, основними гормонами, що здійснюють регуляцію розвитку гонад на всіх етапах онтогенезу, є два, які розрізняються за фізико-хімічними властивостями і біологічній дією - ЛГ- і ФСГ-подібні гонадотропні гормони (ГТГ), що визначають за допомогою впливу на стероїдогенез і відповідний розвиток генеративних і соматичних елементів гонад. Відносний розвиток і функціональні взаємовідносини цих часток гонади між собою визначає весь подальший гонадогенез.

Основою фізіологічної регуляції розвитку і підтримки визначеної статі в риб різних систематичних груп є статева специфічність гіпофізарних ГТГ. Порушення або зміна цієї структурно-функціональної специфічності ГТГ змінює певним чином характер стероїдогенезу в гонадах, приводячи до різноманітних порушень статевої функції: стерилізації гонад, інверсії статі, передчасного фізіологічного старіння репродуктивних систем тощо.

 

4.5. Розмноження і розвиток

За термінами ікрометання риб нашої фауни розділяють на: весняно-нерестові (оселедці, райдужна форель, щука, окунь, плотва, орфа), літньо-нерестові (сазан, короп, лин, червоноперка), осінньо-зимовонерестові (багато лососів, сиги, миньок, навага).

Це умовний розподіл, тому щотой самий вид у різних районах нереститься в різний час: короп у середній смузі в травні-червні, на островах Ява і Куба - цілорічно. Штучне регулювання термінів ікрометання шляхом зміни світлового режиму дозволяє цілорічно одержувати товарну рибу, наприклад форель.

Час нересту сильно варіює протягом доби: лососі, миньок, хамса звичайно метають ікру вночі, анчоус - увечері, короп нереститься найчастіше на світанку.

У плідників, що нерестяться другий раз, нерест триває довше, він більш активний. Запліднюваність ікри складає 93,3%, а відхід - 14,3 відсотка. Вихід молоді від однієї самки з нерестових ставків 31-135 тис. шт.

Плідники середнього віку нерестяться бурхливо, протягом 5-8 годин. Ікра запліднюється на 91-98%, ембріональний розвиток проходить швидко. Відхід ікри найменший, у ній більше жирів і білка. Викльов молоді і перехід її на зовнішнє харчування проходить швидше. Від кожної самки з нерестових ставків одержують понад 150 тис. шт. молоді. У постембріональний період ця молодь найбільш міцна за основними рибницькими і біохімічними показниками (відхід, ріст, накопичення жиру, приріст білка тощо).

Старіючі плідники нерестяться менш бурхливо, довго, із проміжками. Ембріональний розвиток їх молоді триває довше, відходи ікри складають і 9-34%, ваговий ріст її під час інкубації і жовткового харчування йде повільніше. Викльов і перехід на активне харчування розтягується. Вихід молоді від однієї самки з нерестових ставків складає 67-81 тис. штук. У разі подальшого вирощування спостерігається великий відхід молоді.

Під час старіння коропів здатність їх до розмноження згасає: деякі риби перестають нереститися у віці 13-15 років.

Риби майже усіх видів роздільностатеві. Серед костистих риб звичайно є гермафродитами лише морські окуні і морські карасі. Зрідка гермафродити зустрічаються серед оселедцевих, лососевих, щукових, коропових і окуневих, а в кети і кефалі в гонадах чергуються ділянки яєчників і сім'яників. Вкрай рідкі повідомлення про гермафродитизм коропа. В одному з таких випадків описано виділення гермафродитом одночасно ікри і сперми. При цьому самозапліднення супроводжувалося значним відходом ікри (розвилося 29% зародків), тоді як у разі запліднення спермою гермафродита ікри іншої самки розвивалося 98% ікринок.

У риб може відбуватися зміна, перетворення (реверсія) статі. Наприклад, молодь райдужної форелі на ранніх стадіях розвитку (у віці 135—160 діб), що має в гонадах масу жіночих статевих клітин, надалі розвивається у самців.

Здебільшого у прісноводних риб статеві залози під час закладки індиферентні щодо статевої приналежності, вони нібито потенційно двостатеві. Стать такої інтерсексуальної особи можна визначити тільки за подальшого розвитку.

Перетвореннястаті може відбуватися й у дорослих особин, Відомі випадки, коли у зубастих коропів Cyprinodontidae статевозрілі самки, які уже раніше нерестилися, раптом перетворювалися в самців і ставали здатними запліднювати ікру. У деяких риб протягом життя перебудова статі спостерігається неодноразово. Можлива і спрямована зміна статі: оброблені стероїдними гормонами (шляхом згодовування) самки і самці райдужної форелі змінювали стать на протилежну і благополучно нерестилися. Цей спосіб може мати значення під час розведення товарної риби. Наприклад, у лососевих вигідніше мати більше самок (вони більші), а у тиляпії - менше, тому що вони повільно ростуть і часто метають ікру.

У риб має місце вибірковість запліднення. Тому використання під час запліднення ікри сперми від двох чи більш особин підвищує її запліднюваність.

Риби розмножуються у всіляких умовах і на різному субстраті, тому виділяють наступні екологічні групи.

Літофіли- розмножуються на кам'янистому ґрунті (у ріках на плині, на дні оліготрофних озер, на прибережнихділянках морів) у місцях, багатих киснем. Це осетри, лососі, підусти й ін.

Фітофіли- розмножуються серед рослинності, відкладаючи ікру в стоячій чи слабкоплинній воді на відмерлі чи вегетаційні рослини. До того ж кисневі умови можуть бути різними. До цієї групи належать щука, сазан, лящ, плотва, окунь та інші.

Псамофіли- відкладають ікру на пісок, іноді прикріплюючи її до корінців рослин. Часто оболонки ікринок інкрустуються піском. Розвиваються звичайно в місцях, багатих киснем. До цієї групи належать піскарі, деякі гольці й інші.

Пелагофіли- метають ікру в товщу води. Ікра і вільні ембріони розвиваються, вільно плаваючи в товщі води, звичайно в сприятливих для дихання умовах. У цю групу входять майже усі види оселедців, тріскових, камбал, деякі коропові (чехоня, товстолобик, амури та ін.).

Остракофіли- відкладають ікру всередину мантійної порожнини молюсків і іноді під панцири крабів та інших тварин. Ікра може розвиватися і без достатньої кількості кисню. Це деякі піскарі, гірчаки та інші.

Ця класифікація охоплює не всіх риб, маються проміжні форми: рибець може нереститися на рослинності і на каменях, тобто одночасно як фітофільна і літофільна риба.

Наявність субстрату, а також інших факторів зовнішнього середовища (температура, рН середовища, зміна жорсткості тощо) є сигналом, який обумовлює зміни фізіологічного етапу риби і переходу її до нересту. В окремих випадках відсутність якого-небудь фактора зовнішнього середовища гальмує нерест. Так рослиноїдні риби (товстолобики, амури) нерестяться тільки за умов течії.

Більшість риб не піклується про потомство. Є випадки, коли батьки навіть поїдають власну ікру й особливо молодь. Канібалізм зустрічається в гамбузії, наваги, навіть коропа. Тому доцільно з метою збереження молоді виловлювати плідників з нерестових ставків. Однак багато видів риб піклуються про потомство. В такому разі в період нересту і після нього поведінка таких риб різко змінюється під впливом гуморальних факторів. Охорона потомства здебільшого випадає на самців.

Приклади турботи про потомство цікаві і різноманітні: самець колючки будує гніздо зі шматочків травинок, що склеюються виділеннями бруньок. Гніздо має спочатку два отвори, апісля наповнення його ікрою декількома самками самець закриває один отвір і залишається охороняти його, аеруючи воду рухами плавців. Після викльову молоді самець протягом декількох днів стежить за тим, щоб вона знаходилася в гнізді та повертає туди тих, які випливають, захоплюючи їх ротом. Самки тиляпії виношують ікру в роті і якийсь час після викльова забирають молодь у рот у разі небезпеки. У морської голки і морського коника ікра інкубується в складці сумки чи на черевці самців. Лабіринтові рибки будують гніздо з пухирців повітря та слюноподібного секрету. Хоча молодь у гнізді з'являється через добу, самець охороняє його доти, поки рибки остаточно не сформуються.

У риб зустрічається будова гнізд різної складності. Форель і лосось викопують у ґрунті кілька ямок, а відкладену ікру засипають піском і гравієм рухами хвоста, влаштовуючи нерестові бугри. Деякі бички, соми влаштовують гнізда з камінчиків і шматочків рослин. Пінагор охороняє грудку ікри, відкладену в смуги припливу, під час відливу поливає його водою з рота. Судак будує гніздо зі шматочків чи коренів, розчищаючи кам'янисту ділянку: він кусає протягнену до гнізда руку, і відігнати його не вдається. Рухом грудних плавців він створює струм води, що змиває мул з ікринок. А от дискуси, не тільки охороняють молодь, але і підгодовують її за рахунок виділення секретів шкірних залоз.

У зв'язку з умовами життя у деяких видів риб виробилося таке пристосування як живородіння. При цьому плідність звичайно буває мала - кілька десятків особин. По суті, це яйцеживонародження із затримкою потомства в статевих шляхах самки до розсмоктування жовткового мішка. Воно притаманне багатьом акуловим, а серед костистих риб - бельдюзі, морському окуню, гамбузії, гупі і мечоносцю, голом'янці.

Запитання для самоперевірки

1. Будова та функції статевих органів самців та самок риб.

2. Опишіть оогенез і сперматогенез риб.

3. Особливості репродуктивної функції у риб.

4. Фізіологічні основи гормонального ін'єктування в рибництві.

5. Фізіологічні основи використання штучного запліднення у риб.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Аминева В.А., Яржомбек А.А. Физиология рыб. - М.: Легк. и пищ. пром-сть, 1984. - 200 с.

2. Ведемейер Г., Мейер Ф., Смит Л. Стресс и болезни рыб. - М.: Легк. и пищ. пром-сть, 1982. - 127 с.

3. Дегтярьов П.А. Фізіологія риб: підручник / П.А. Дегтярьов, М.Ю. Євтушенко, І.М.Шерман. - К.: Аграрна освіта, 2008. - 341 с.

4. Справочник по физиологии рыб /А.А. Яржомбек, В.В. Лиманский, Т.В. Щербина и др. /Под ред. А.А. Яржомбека. - М.: Агропромиздат, 1986. - 192 с.

5. Иванов А.А. Физиология рыб. - М.: Мир, 2003. - 284 с.

6. Исследования размножения и развития рыб (методическое пособие). - М.: Наука, 1981. - 222 с.

7. Кляшторин Л.Б. Водное дыхание и кислородные потребности рыб. - М.: Легк. и пищ. пром-сть, 1982. - 168 с.

8. Кучеров І.С. Фізіологія людини і тварин: Навчальний посібник. -К.: Вища шк., 1991. -327с.

9. Фізіологія риб: практикум /П.А. Дехтярьов, І.М. Шерман, Ю.В. Пилипенко, А.А. Яржомбек, С.Г. Вовченко. - К.: Вища шк., 2001. -128 с.

10.Шпарковский И.А. Физиология пищеварения рыб: Двигательная функция. - Л.: Наука, 1986. - 176 с.

11.Экологическая физиология животных. Физиологические системы в процессе адаптации и факторы среды обитания. В серии „Руководство по физиологии”. - Л.: Наука, 1981. - Ч. 2. - 528 с.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти